|
|
Přijíždějí další a další studenti. Nejvíce je Poláků, následují Češi, ale přibývají i Slováci, Litevci a Rusové. 23. června začínáme tréning na práci v restauraci spočívající v tom, že se všichni uchazeči o tento job (studenti i Američani) sejdou v konferenční místnosti hotelu a šéfové mají přednášku o tom, jak si fungování restaurace představují. Jsou to dobré lekce angličtiny. Vzhledem k tomu, že lokál ani kuchyně ale ještě nejsou dokončeny, spočívají další fáze tréninku v úklidu rozličných prostor budoucí restaurace. Vše je placeno a samozřejmostí je pití a někdy i pizza zdarma.
Celá tato první fáze aklimatizace a přizpůsobování se životu a práci v neznámém a odlišném prostředí v cizí zemi trvala zhruba jeden až dva týdny, tzn. přibližně do konce června.
Po prvních dvou týdnech housekeepingu nás již prakticky nemohlo nic překvapit a tak jediným stálým zpestřením pracovní rutiny zůstávala restaurace. Naplno se rozjela až 6. července a my jsme se hned od začátku etablovali jako pomocní kuchaři tzv. second line, kde jsme se starali o zásobování bufetu (all you can eat) a zároveň jsme příležitostně asistovali u myčky nádobí.
Rozjetí restaurace nám pomohlo zvýšit týdenní plat na více než dvojnásobek a to díky přesčasům, které jsou podle zákona placeny jeden a půl násobkem hodinové mzdy. Zároveň jsme ale neměli prakticky vůbec žádný volný čas, neboť jsme v kuchyni začínali hned po skončení dopoledního housekeepingu a končili zpravidla po půl dvanácté. Dohromady to týdně dělalo 70 - 80 - někdy i více - hodin práce. Občasné dni a půldni volna jsme věnovali většinou nákupům či relaxaci u motelového bazénu.
V průběhu července se také velmi vážně začalo hovořit o cestování a o koupi auta, které by po skončení práce ve Wisconsinu bylo schopné objet USA. Pilně jsme pročítali inzeráty v novinách hledajíc, zda nenarazíme na nějakou výhodnou nabídku, ale protože jsme stejně nikdo autům nerozumněli, snažili jsme se sehnat někoho, kdo by nám s koupí ojetého vozu pomohl. Nakonec nám jednoho dne Laura, naše šéfová z kuchyně, domluvila, že se spolu s ní a jejím přítelem Freddym může někdo z nás jet podívat na nějakou větší dodávku. Bylo to 21. července a toho dne večer už stál sedmimístný Chevy Van 20 rok výroby 1986 před naším motelem. Investovali jsme do něj směšných 1200 dolarů a modlili se, aby se s ním nic nestalo.
Od té doby, co jsme si pořídili auto a tím vidina cestování nabyla jasnějších kontur, jsem nemyslel na nic jiného, než jak odjíždíme z Wisconsinu směrem na západ. Plánovalo se kam všude pojedeme, připomínalo se, že auto prostě musí vydržet a podobně. Také jsme ho pěkně zajížděli a stalo se neodmyslitelnou součástí všech dní volna, jezdili jsme na nákupy, výlety a za Laurou, kde jsme tu a tam podnikli nějakou tu alkoholově-táborákovou akci. Mimo jiné jsem také mohl navštívit své příbuzné v Beloitu vzdáleném asi 100 mil od Wisconsin Dells. To vše tedy na jedné straně způsobovalo částečnou pracovní demoralizaci, hlavně únavná odpolene a večery trávené v kuchyňském shonu mi začínaly čím dál tím více lézt na nervy, na druhé straně však představa blížícího se září zpříjemňovala vlekoucí se srpnové týdny.
Labor Day, 4. září, oficiální konec sezóny, byl dlouho očekávaným posledním
pracovním dnem. Ze srandy jsme jej nazývali Czech Independence Day a ukončení pracovního poměru
jsme ještě tentýž večer oslavili poslední akcí u Laury. Naplnění druhého slova z názvu programu -
Work and Travel - se přiblížilo. Následující dva dny, kdy jsme čekali na poslení výplatu, jsme
alespoň využili k výletu na turistickou zajímavost House on the rock (architektonicky cenný dům,
vystavěný na vrcholu skály, se kterou dokonale splývá), poslední návštěvu Madisonu a den před
odjezdem si ještě Pavel, Ondra a Tomáš zajeli na skok do Chicaga.
Auto tedy, myslím, bylo prověřeno důkladně. Vždyť za téměř sedm týdnů nepřetržitého užívání na
jeho tachometru přibylo více než 3000 mil a nezbylo než doufat, že mu podobná forma vydrží ještě
několik dalších tisíc.